„Naszą siłą jest wiedza, pasją fizjoterapia”


  Zadzwoń : Recepcja 12 307 28 33, Grzegorz 501 233 664, Dorota 693 302 313, Katarzyna 788 487 056
Godziny otwarcia : Pn - pt od 6.00 do 21.00

Terapia manualna

Szkół i koncepcji terapii manualnej powstało wiele. To co je wszystkie łączy to anatomia i biomechanika. Cały nasz zespół nieustannie szkoli się w dziedzinie terapii manualnej czerpiąc z każdej z metod to co ma najlepsze w celu skutecznego i kompleksowego działania. Poniżej przestawiamy w najmniejszym skrócie formy terapii manualnej z jakich korzystamy na co dzień.

 

Medycyna ortopedyczna wg dr Cyriaxa – Uważany za prekursora nowoczesnej terapii manualnej dr James Cyriax oparł założenia swojej szkoły przede wszystkim na dokładnej i kompleksowe diagnostyce. Stworzył dzięki temu most porozumienia pomiędzy wykwalifikowanymi w dziedzinie medycyny ortopedycznej fizjoterapeutami i specjalistami z zakresu ortopedii, neurlogii i chirurgii ortopedycznej. Kluczem do sukcesu terapeutycznego jest znalezienie przyczyny dolegliwości. Dzięki szkoleniom dr Cyriaxa precyzyjnie potrafimy określić źródło problemu a przez to z całą świadomością podjąć proces rehabilitacji.

Kalterborn Evjenth i Szkoła Niemiecka – Niezwykle precyzyjna i skuteczna formy terapii manualnej opierające się na perfekcyjnej znajomości anatomii i biomechaniki narządu ruchu człowieka. Dzięki niej potrafimy zlokalizować każde, nawet najmniejsze zaburzenie obiegające od fizjologii. Dokładne zlokalizowanie problemu pozwala przywrócić prawidłową osiową pracę całego układu a tym samym zlikwidować dolegliwości bólowe.

Ackerman Concept – Dr Ackermann po wnikliwych studiach narządu ruchu wysnuł teorię że dolegliwości bólowe są tylko wierzchołkiem góry lodowej, cały problem spoczywa u jej podstawy. Koncepcja zakłada kompleksowe i całościowe podejście do człowieka oparte na doniesieniach klasycznej terapii manualnej z tą różnica że nie zatrzymuje się tylko na źródle problemu ale kompleksowo likwiduje wszystkie jej skutki. Stąd nie oddziałujemy tylko na okolicę bolesną ale na cały układ.

Mulligan Concept – dr Mulligan jako świetny terapeuta manualny wzbogacił swoją pracę o mobilizację z ruchem. Zaburzenie ruchu translatorycznego mobilizuje w funkcji która sprawia pacjentowi problem. Koncepcja jest szczególnie skuteczna u ludzi aktywnych.

FDM – Bardzo bolesne ale przy tym niezwykle skuteczne uzupełnienie klasycznej formy terapii manualnej o odziaływanie na struktury mięśniowo – powięziowe. Koncepcja opracowana przez dr Typaldosa opiera się głownie na „mowie ciała” klienta który sam nam pokazuje co jest mu jest i co jest dla niego najlepszą formą terapii. Szczególnie sprawdza się gdy klasyczne formy terapii zdają się zawodzić lub gdy mamy pewność że źródło problemu tkwi w strukturach mięśniowo – powięziowych.

Taśmy Mięśniowo – powięziowe dr Mayersa – niezwykle charyzmatyczna postać, która zmieniła współczesne postrzeganie anatomii. Poprzez swoje badania wyznaczył tory pracy taśm mięśniowych dzięki czemu wiemy jak korygować i najbardziej optymalnie wzmacniać naszych podopiecznych. Skuteczna forma uzupełnienia klasycznej terapii manualnej o terapię powięzi i korekcji wad postawy. Dr Mayers uświadomił nam że układ ruchu należy rozpatrywać jak system naczyń połączonych gdzie zaburzenie często jest odległe od objawu. Terapię powięziową rozszerzył dr Shleip o wnikliwe studium zachowania struktury dynamicznie w przestrzeni, po czym zaproponował formę treningu powięziowego, który owocuje medalami u najlepszych sportowców.

Cena terapii w połączeniu z metodami specjalnymi to 100 zł

SUCHE IGŁOWANIE (DRY NEEDLING) – nakłuwanie bolesnych i napiętych strun mięśniowych wykorzystuje mechanizm łuku odruchowego z rdzenia kręgowego. W mięśniu trafiamy w punkty spustowe, dzięki czemu dochodzi wywołania skurczu, który to impuls owocuje zwrotnym impulsem rozkurczowym. Szczególnie skuteczna forma terapii w przewlekłych dolegliwościach bólowych związanych wysokim napięciem mięśniowych, gdzie klasyczne manualne rozluźnianie struktury zawodzi. Spektakularne efekty osiągamy zwłaszcza w okolicy karku i miednicy. Często mają one źródło w siedzącym trybie pracy przed komputerem.

Cena zabiegu to 100 zł

KINEZIOTAPING – Skuteczne uzupełnienie terapii poprzez zastosowanie odpowiednich aplikacji taśm dostosowanych do zaburzenia. Rozróżniamy kilka form aplikacji takie jak:

– aplikacja mięśniowa – stosujemy ją przy wzmożonym napięciu mięśniowym (rozluźniająco) lub gdy chcemy wspomóc jego pracę. Plaster umieszczamy wzdłuż przebiegu mięśnia, z którym mamy problem.

– aplikacja korekcyjna – świetne zastosowanie w celu zabezpieczenia i korekcji pewnych ustawień w stawie lub powięzi. Zastosowanie znajduje również przy uszkodzeniach więzadłowych, mechanicznie wspomagając stabilność stawu.

– aplikacja powięziowa – dzięki niej mocno oddziałujemy na okład powięziowy, skutecznie likwidując dolegliwości bólowe z nim związane.

– aplikacja limfatyczna – bardzo skuteczne w ewakuacji obrzęku, sianiaków i krwiaków. Szczególnie przydatne w pierwszych dniach po urazie oraz w przewlekłym odkładaniu chłonki.

– aplikacje specjalne – stosowane z powodzeniem w konkretnych jednostkach przeciążeniowych jak np. kolano skoczka, kolano biegacza, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zapaleniu Achillesa, zamrożonym barku, naderwaniu mięśni w obrębie obręczy barkowej i kończyn dolnych, uszkodzeniu stożka rotatorów, przewlekłych bólach odcinaka Lędźwiowego, szyjnego i piersiowego kręgosłupa.

TAPING – skuteczna forma korekcji i profilaktyki za pomocą zastosowania nierozciągliwych plastrów. Taping twardy stosujemy w celu korekcji wadliwego ustawienia w stawie, w celu zabezpieczenia stawu przed urazem lub już po uszkodzeniach w celu zabezpieczenia go przed pogłębieniem urazu. Dzięki możliwościach korekcyjnych nierozciągliwych plastrów możemy oddziaływać pozytywnie na niestabilności w obrębie stawów oraz na uszkodzenia mięśniowe i ścięgniste o charakterze przeciążeniowym jak np. zapalenie rozścięgna podeszwowego, ścięgna Achillesa, zapalenie więzadła właściwego rzepki, łokieć tenisisty/golfisty, dolegliwości związane z obręczą barkową.

Cena jednorazowej aplikacji to 50 zł

 

METODY TERAPEUTYCZNE

 

PNF (Prioproceptive Neuromuscular Facilitation) – pod tą tajemniczą nazwą kryją się efekty pracy wybitnych przedstawicieli świata fizjoterapii jak dr Herman Kabat i Margaret Knott. Którzy dokładnie przeanalizowali schematy ruchowe jakich na co dzień używamy do przemieszczania się, aktywności sportowej oraz najbardziej prozaicznych jak spożywanie posiłków czy mycie zębów itp. Poprzez wyznaczenie i kierowanie ruchem w konkretnych torach maksymalnie kompleksowo organizujemy terapię zwracając uwagę na najmniejszy szczegół w celu odbudowania siły i poprawnej techniki ruchu. Możesz być pewien/na że terapeuta pracujący PNFem nie przeoczy żadnego błędnego, dysfunkcyjnego i skompensowanego ruchu. Tylko wnikliwa analiza ruchu jaki wykonujesz na co dzień podczas aktywności i odpowiednio poprowadzona terapia pozwoli Ci najoptymalniej powrócić do sportu a co najważniejsze już nie doznać powtórnie urazu.

FMS (Functional Movement Screen) Jeżeli PNF głównie tyczy się działania już po urazie koncepcja FMS opracowana przez Grey’a Cooka ma Cię przed kontuzją uchronić. Zakłada ona kompleksową ocenę czynności ruchowych globalnych używanych w sporcie jak przysiad, wykrok, przejście przez płotek, podpór itp. Ludzi zdrowych i aktywnych. Ocenę ich oraz na jej podstawie korekcję słabych ogniw łańcucha kinematycznego. Test zawiera siedem prostych ćwiczeń ocenianych w 3 ptk skali. Jak łatwo policzyć maksymalnie można osiągnąć 21 ptk. Gdy zawodnik osiąga poniżej 14 ptk statystycznie dramatycznie wzrasta predyspozycja do urazu ( prawie 50 %). Każdy się z nami zgodzi że lepiej jest zapobiegać niż leczyć i na pewno znacznie taniej. Koncepcja FMS pozwala nie tylko na dokładną ocenę globalnych zaburzeń ale także ich korekcję i maksymalne zabezpieczenie przed urazem.

Cena terapii w połączeniu z zabiegami manualnymi to 100 zł

Ocena FMS wraz z korekcją to koszt 100 zł

 

WKŁADKI ORTOPEDYCZNE

Stopa bez wątpienia stanowi najważniejsze ogniwo podporowe kończyny dolnej. Zaburzenia osiowości w obrębie stawów skokowych skutkują często przewlekłymi nie poddającymi się klasycznej formie terapii dolegliwością kolan, bioder i kręgosłupa. Mało podatne na terapię dlatego że problem tkwi w odległej od dolegliwości bólowych stopie. Wkładka ortopedyczna wykonana prze wykwalifikowany i doświadczony personel często rozwiązuje sprawę przewlekłych dolegliwości bólowych zwłaszcza u ludzi aktywnych a w szczególności regularnie biegających.

W naszym gabinecie wykonujemy wkładki ręcznie poprzedzając je wnikliwym wywiadem i analizą narządu ruchu w warunkach statycznych i dynamicznych. Ludzka ręka jest najlepiej skonstruowanym narzędziem diagnostycznym i wytwórczym. Miliony receptorów w dłoni obierają i analizują dane w celu optymalnego uformowania wkładki. Obecnie proponowana przez nas forma podpierania i zabezpieczenia stopy sprawdza się nie tylko w patologiach stóp i kończyn, ale również w profilaktyce urazów u biegaczy, tenisistów, squoshu i sportach drużynowych.

Szczególnie sprawdzają się w dolegliwościach związanych z:

 Stawem Kolanowym takich jak: kolano biegacza (ITBS – zapalenie pasma biodrowo – piszczelowego), kolanie skoczka (zapalenie więzadła właściwego rzepki), ból w przyśrodkowym przedziale kolana związany z nieprawidłowym osiowym obciążeniem kończyny.

Ścięgnem Achillesa – przewlekle zapalenia związane ze zwyrodnieniem. W przypadku ścięgna Achillesa o zwyrodnieniu mówimy wtedy gdy badanie USG uwidoczni narosłe na ścięgno mikro naczynia i nerwy. Wynika to bezpośrednio w koślawego ustawienia w stawach skokowych oraz opadaniu łuku podłużnego w stopie. Ścięgno Achillesa podczas obciążenia nie pracuje w osi i wygina się na zewnątrz. W obrębie owego załamania dochodzi do wyciskania krwi przez co przy przewlekłym i powtarzalnym obciążeniu tworzy się strefa względnego niedokrwienia co z kolei owocuje zwyrodnieniem i w przyszłości dolegliwościami bólowymi związanymi z zapaleniem.

Rozścięgnem Podeszwowym – zapalenie rozściegna podeszwowego wynika bezpośrednio z wadliwego ustawienia w obrębie stawów stępu stopy. Opadnięcie łuku stopy powoduje przeciążenie na strukturze rozścięgna, która z czasem jest nadrywana i dochodzi do zapalenie które nie jest podatne na klasyczne leczenie. W celu osiągnięcia sukcesu terapeutycznego niezbędne jest podparcie stopy wkładką, wykonaną ręcznie i indywidualnie przez doświadczonego terapeutę.

Dolegliwości związane z kompleksem biodrowo – miedniczno – lędźwiowym – Gdy stopa czyli podstawa jest niestabilna a tym samym niewydolna to więcej niż pewne jest to, że  w całym łańcuchu kinematycznym zostanie to gdzieś skompensowane i objawi się w postaci bloku, niestabilności lub uszkodzenia które nieuchronnie prowadzą do dolegliwości bólowych. Jeżeli podczas uprawiania aktywności sportowej odczuwasz dolegliwości z którymi nie jesteś w stanie dać sobie radę to powinieneś pomyśleć o kompleksowej diagnostyce stóp i w razie konieczności doborze wkładek.

Paluchach koślawych (Halluksach) – zmora większości kobiet, które często poddają się bezskutecznemu zabiegowi operacyjnemu. Problem Paluchów koślawych to zaburzenie biomechaniczne w obrębie stopy i zaburzenia osiowości całej kończyny.

Cena wizyty z wykonaniem pary wkładek ortopedycznych: 300zł